Blog

16.11.2016
Milesight Starlight Serisi Kameralar

Starlight Premium Nedir ?

Bugünlerde CCTV Sektöründe göze çarpan en önemli teknolojilerden biri starlight. Sürekli duyuyoruz, hatta bazı kullanıcılar elbette sizlere sormuştur ” Geceleri renkli gösteren bir kamera yok mu? ” Kaba ve teknik olmayan bir tabirle söyleyebiliriz ki evet geceleri renkli gösteren kameralar starlight olarak nitelendirilebilir.

Starlight teknolojisi temelinde Sensör tabanlıdır. İlk geliştiricisi Sony firmasıdır. Sony  ise bu yeni geliştirdiği Ultra hassas görüntü sensörlerini ‘ Starvis ‘ olarak isimlendiriyor. Starvis sensörler , Model olarak incelenmek gerekirse , şimdilik en yüksek performans gösteren ve piyasada tutulan ‘ IMX290 ‘, ‘IMX291’  ve ‘IMX178’  gibi sensörler.

Network kameraların performans ve özelliklerinin çok hızlı geliştiğini biliyoruz. Bugün Milesight premium starlight teknolojisinin farklarını ve ekstralarına değineceğiz.

Milesight 2015 sonlarında Sony starvis sensörlerini piyasaya sürdükten hemen sonra , IP Kamera sistemlerine bu yeni sensörü entegre etmeye ve yazılımsal olarak geliştirmeye başladı.

Premium starlight serisinin gece renkli görüş sağlaması dışında , sisteme bir çok yeni teknolojide eklendi.

Kategori olarak bu premium serisi ürünler, 2 ve 3 MP olarak markete sunuldu. Avantajlarına geçmeden önce aşağıdaki görselden hangi modellerin bu özellikleri desteklediğine değinelim.

 

 

 

2-  60 FPS @ 1080P Görüntü Kalitesi,

Türkiyede ‘ de elektronik görüntüleme ürünlerinde avrupa gibi PAL formatı kullanılmakta , bir çok 2 MP real time dediğimiz kameralar aslında 25 Fps . Peki çok hızlı hareketli nesneler için 25-30 Fps yeterli mi?

Fps bildiğimiz gibi Kameranın saniyede çektiği resim sayısı , Çok hızlı geçen bir araca karşıdan bakan bir kamera 25 fps de ne kadar verimli bir görüntü elde edebilir ?

Evet kesinlikle 60 Fps değerinde görüntüler daha yararlı olacaktır. Görselde ki örnekten de inceleyebilirsiniz. Milesight Starlight Premium kameraların da 60 Fps Teknolojisiniz opsiyonel olarak kullanabilirsiniz.

 

 

 

3- 60 Metreye Kadar IR Mesafesi

Gece görüş mesafesi dış ortam kameralarında özellikle çok önemli bir konu. Burada tabii olarak IR Led tipine veya kalitesine değinmek zorundayız.

Milesight premium serisi kameralarda 3.Nesil Dot IR Led kullanılmakta. Bu LED ler 2.nesil Array Ledlerden farklı olarak daha uzun bir yaşam ömrüne de sahip.

( 7-22 mm arası lensli kameralarda 60 metreye kadar gece görüşte net sonuçlar alabilirsiniz.)

 

 

 

4- Eşsiz 0.002Lux değerinde starlight görüntü

Çok düşük ortamlarında bile yüksek görüntülü geniş açılı görüntüler elde edilebileceğinden bahsetmiştik. Konuyu biraz teknik olarak açmak gerekirse

0.002 Lux değerinde Renkli Modda güzel bir gece görüş elde edebiliyoruz. Ama ortam değeri 0.001 Lux ise , Siyah Beyaz Modda ‘da verimli sonuçlar elde edilebilir.

 

 

 

5- Birinci Sınıf Super WDR ( 140dB Değerinde)

Doğrudan ışığa bakan , camekan ortamlarda veya dış ortamlarda , çevrenin sınırlandırdığı alan etrafında çok karanlık bir görüntü oluşur.

WDR teknolojisi bilhassa ışığı kısma dengeleme teknolojisidir. Birçoğu kameranın teknik özelliğini incelerken WDR Özelliği var diye görürüz. Aslında orada bahsettikleri, Dijital WDR ‘ dır yani yazılımsal olarak yaptıkları bir ışık gölgeleme oyunu denilebilir. tabiki etkilidir ama performans olarak. Sensör tabanlı Gerçek WDR kadar olamaz.

Gerçek WDR ‘lerde ışığı kısma gücü çok yüksektir. Karanlık alan neredeyse hiç kalmaz.