Şirketinizin Neden Bir Video Yönetim Yazılımına İhtiyacı Var ?

  • 14.06.2022

Şirketinizin Neden Bir Video Yönetim Yazılımına İhtiyacı Var ?

Günümüzde giderek daha fazla şirket, ortaya çıkan yeni ihtiyaçları karşılayabilmek için gelişmiş kamera sistemleri kullanıyor. Bu sistemlerin olmazsa olmazı , kayıt ve yönetim tarafını tamamlayan “ VMS “ ( Video yönetim Yazılımı ) Çözümleri başrolü çekiyor.

Teknoloji geliştikçe, bu tip yazılım  çözümleri sadece güvenlik anlamında değil , üretim , personel kontrolü , iş analizi , lojistik gibi bir çok farklı alanda oluşan farklı ihtiyaçlara çözümler sağlamaktadır.

 

VMS Tabanlı , Video Gözetim Yazılımı Neler Sunar?

Video Yönetim Yazılımı (VMS) bir kontrol merkezi işlevi görür ve gelişmiş bir video gözetim çözümü oluşturan kameralar tarafından yakalanan tüm bilgilerin yönetiminden sorumludur.

Bu temel işleve ek olarak, günümüzde en gelişmiş VMS yazılımı bir WAN veya LAN ağına bağlıdır. Diğer işlevlerin yanı sıra video analiz, yüz tanıma, kişi kontrolü ve alarmlar gibi diğer cihazları yönetebilir.

Genel olarak VMS Çözümleri, Onları kullanan kuruluşlara, kamera takip, izleme ve harekat merkezleri için yardımcı olur . Hızlı aksiyon alınmasını daha proaktif olmanızı sağlar.

VMS yönetim yazılımları videowall gibi yüzlerce kamerayı aynı anda takip etmenizi sağlar, akıllı alarm ve analizler sayesinde kameraları akıllandırır, kameralardan gelen veriyi değerli kılar.

 

Birçok güvenlik sistemi en iyi ihtimalle, klasik olarak olay olduktan sonra eğer video arşiviniz zarar görmemiş ise sadece olay videosunu izlemeye yarar. Bu durum aktif olarak çalışan birçok kamera güvenlik sisteminde bu şekildedir. Genellikle bazı şeyler için çok geç kalınmış olur.

Yeni nesil VMS teknolojileri ise sağladığı “Video Analiz” gibi smart fonksiyonlar sayesinde, Olay anında güvenlik veya kişilere haber verir. Proaktif önlemler almanızı sağlar. Tüm senaryoyu otonom olarak, entegre şekilde yönetebilir. Personel, Zaman ve sonuç olarak Para tasarrufu sağlar.

 Özellikle risk düzeyi yüksek alanlarda, video analiz kullanımı, sensör entegrasyonu gibi konular günden güne yaygınlaşmaktadır. Hatta emniyet, kamu kurumları gibi alanlarda sadece çevresel koruma değil ,Yüz tanıma – Plaka Tanıma analizi tarzı sistemlerle kişi – araç tespiti yapılabilmektedir.

 

 VMS ve Video Analiz Sistemleri artık sadece güvenlik sistemleri için değil, iş sağlığı uygulamaları için hatta iş analizleri için kullanılabilir durumdadır. Özellikle Zincir mağazacılık sektöründe, günlük olarak şubelere giren-çıkan kişi sayısını akıllı yazılım ve kameralar sayesinde ölçebilir, detaylı raporlar elde edebilirsiniz.

 

Ekstra olarak daha çok ziyaret edilen reyonlarınızı belirleyebilir, yaş ve cinsiyet tahmini ile müşteri profilinizi analiz edebilirsiniz.