Yangın Alarm Sistemlerindeki Yanlış Alarmlar

  • 23.03.2022

 

Yangın Alarm Sistemlerindeki Yanlış Alarmlar

 

Yanlış alarmlar yangın sistemlerinde önemli ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir sorundur. Bakımları düzenli yapılan bir yangın alarm sisteminde bile yanlış alarmlara rastlamak mümkündür. Bunun sebebi sistemin kalitesi veya bakımın düzeniyle alakalı olmayabilir. Projelendirme sırasında yanlış cihaz seçimi veya sistem kurulduktan sonra ortamda yapılan değişiklikler yanlış alarmları tetikleyebilir. Yanlış alarmlar hemen hemen her işletme için çıkılmaz bir döngü oluşturur. Bu döngünün sonunda sistemin kısmen devre dışı bırakılması veya tamamen kapatılmasıyla sonuçlanır.

Özellikle endüstriyel tesisler veya havalimanları gibi büyük yüz ölçümüne sahip tesislerde yanlış alarmları izlemek ve müdahale etmek oldukça zordur. Bunun nedenini anlamak için önce bir alarm durumunda tam olarak ne yapmamız gerektiğini bilmek gerekmektedir. Yangın kontrol paneline düşen bir alarmı doğru kabul edip hemen tüm sirenleri ve tahliye senaryolarını aktive etmek çok doğru değildir.

Bir alarm durumunda yapılması gerekenler bunlar olabilir;

·         Alarm yerinin bilgisinin kontrol paneli veya grafik ekran üzerinde doğru okunup teşhis edilmesi. Bu yüzden konvansiyonel sistemler yerine nokta tespiti yapan akıllı adresli yangın sistemleri tercih edilmektedir.

·         Olay yerine giden güvenlik görevlisi eğer bir yangın durumu gördüyse en yakın kontrol veya tekrarlama panelinden alarm vermesi. Eğer yakınlarda bir panel yok ise güvenlik odasıyla irtibata geçip alarm durumuna geçilmesini bildirmesi.

·         Güvenlik görevlisinin alarm gelen noktaya doğru yola çıkması ama bu süre zarfında yangın durumunu onaylamadığından paneli alarma geçirmemesi gerekmektedir.

·         Eğer hatalı alarm tespit ettiyse yangın olmadığından emin olduktan sonra alarm durumuna son vermesi ve hataya neden olan etkenleri hemen amirlerine raporlaması gerekmektedir.

Yanlış alarmlardan dolayı güvenlik görevlileri bir süre sonra gelen alarmların hepsini hatalı alarm kabul edip kontrol için olay yerine gidip inceleme yapmayacaktır. Hatta devre dışı bile bırakabilirler. İşte bir alandaki en kötü senaryo budur. Çalıştığını düşündüğünüz ve kendinizi güvende hissettiğiniz ama aslında kapatılmış bir sistem mevcuttur, siz bunun farkında bile olmayabilirsiniz.

Gelişen teknolojileri ve her geçen gün daha rekabetçi hale gelmeleriyle güvenlik kameraları artık zorunluluk haline gelmiştir. Alanda bulunan kamera sistemiyle yapay zeka sayesinde acil durumları gözetlemek, yangınları belirlemek ve entegre etmek mümkündür.

Kamera ve yangın alarm entegrasyonu özellikle hatalı alarm veren noktalarda hayati faydalar sağlamaktadır. Hatalı alarm gelen noktalarda bulunan kameraları yangın algıma sistemiyle entegre edip senaryolarda belirlenen dedektörlerden gelen alarmlarda belirlenen kamera görüntülerini tam ekran olarak kullanıcının önüne getirmek mümkündür. Bu alarm görüntülerini talep ettiğiniz telefonlarla paylaşılabilmektedir. Böylelikle bir alarm geldiğinde kullanıcı cep telefonuna düşen görüntüden alarm doğrulaması yapabilir ve gerektiğinde ekiplere haber verebilir.